HABER DETAYLARI

Elazığ da Yaşanan Depremle İlgili Basın Bültenimiz

Uluslararası Altın Kentler Derneği başkanı Cenap Tuncer yaptığı basın açıklamasında “ 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ ilimizde meydana gelen ve başta Malatya olmak üzere çevre illerden de hissedilen deprem de göçükler meydana gelmiş maalesef can kayıpları yaşanmıştır. Göçük altında kalan pek çok vatandaşımızda depremden yaralı olarak kurtulmuştur. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza yüce Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar, yaralı olarak kurtulan vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.

Ülkemizin doğusundan batısına kadar büyük bir bölümü maalesef fay hattı üzerinde yer alıyor, bilimsel veriler tarih boyunca bize bu coğrafyada pek çok depremin meydana geldiğini bizlere gösteriyor.

Ülkemizde yaşadığımız son depremler bir kez daha bizlere gösterdi ki depremler öldürmüyor, çürük binalar öldürüyor…

Bu da bizim yaşadığımız alanların daha güvenli olması için deprem ve diğer afetler konusunda bilinçli olmamızı yaşam alanlarımızı buna göre inşaa etmemiz gerektiğini bizlere gösteriyor. Bir başka değişle deprem ve gelebilecek her türlü doğal afetlere karşı her zaman hazırlıklı olmalı ve yaşamımızı buna göre sürdürecek sağlam binalar inşaa etmeliyiz.

Kentsel dönüşümün yaşandığı günümüzde vakit kaybetmeden millet olarak devletimizle birlikte çürük yapı stoklarını bir an önce dönüşümle yenilemeli, binalarımızı depreme hazırlıklı hale gelmeliyiz.

Halkımızı deprem ve doğal afetler konusunda bilinçlendirecek eğitimler düzenlemeli, yaşanabilecek olası bir depremde nasıl hareket etmek gerektiğini öğretmeli depremde yaşama tutunacak hayat kurtaran acil duruma hazır hale getirmeliyiz.

Bu konuda hepimize önemli görevler düşüyor. Uluslararası Altın Kentler Derneği olarak önümüzdeki günlerde “Deprem ve Acil Durum Yönetimi” konusunda  bizlerde toplum bilincini oluşturacak, bu alanda farkındalık oluşturacak önemli projeleri hayata geçireceğiz.” dedi…

İş Birlikteliğimiz